Kontaktuppgifter till rehabkoordinatorer

Listan nedan är indelad utifrån kommun och i bokstavsordning. Under varje kommun listas först vårdcentraler sedan kliniker. Länsklinikerna anges under varje kommun då de täcker upp hela länet.

Vid ändring av kontaktuppgifter, kontakta Enheten för försäkringsmedicin.

Eskilstuna

Vårdcentralen Achima Care Eskilstuna

Ellinor Kvarnström, psykolog
Telefon: 016-10 49 10
e-post: ellinor.kvarnstrom@regionsormland.se

Vårdcentralen City

Sara Bondesson, sjuksköterska 
e-post: sara.bondesson@regionsormland.se

Anträffbar på mail för tidsbokning av telefontid för samordning och samverkan.

Vårdcentralen Achima Care Fristaden

Kajsa Carlsson, arbetsterapeut
e-post: kajsa.carlsson@regionsormland.se

(nämn gäna vilken vårdcentral kontakten avser i mejlet)

Vårdcentralen Fröslunda

Lena Åkerstedt
Telefon: 072-143 37 07
e-post: lena.akerstedt@regionsormland.se

Vårdcentralen Skiftinge

Kristiina Fagerberg, sjuksköterska
Telefon: 016-10 43 76
e-post: kristiina.fagerberg@regionsormland.se

Vårdcentralen Smeden

Jeremias Zangelin
Telefon: 073-816 23 81
e-post: jeremias.zangelin@regionsormland.se

Tjänstgör torsdag och fredag

Vårdcentralen Snabbdoktorn 

Lina Lönnström
Telefon: 016-585 88 90
e-post: lina.lonnstrom@regionsormland.se

Vårdcentralen Torshälla

Eva Ivenäs, arbetsterapeut
Telefon: 016 - 10 41 20 knappval 5

e-post: rehabvto@regionsormland.se

Lämna namn, personnummer och kort vad ärendet gäller så återkommer Eva tisdag kl. 14-15 och/eller torsdag kl. 13-14. Vid tid över försöker de ringa även andra dagar, men tisdag/torsdag är avsatt tid för dessa ärenden.

Vårdcentralen Tunafors

Fredrik Hvegholm, sjukgymnast
Telefon: 016-10 38 08
e-post: fredrik.hvegholm@regionsormland.se

Ortopedkliniken Mälarsjukhuset

Vakant

Medicinkliniken Mälarsjukhuset

Vakant

016-10 44 49, 016-585 88 41 (Neurologkliniken)

Vårdcentralen Norra Eskilstuna

Aras Hussein, arbetsterapeut
Telefon: 016-585 89 31
e-post: aras.hussein@regionsormland.se 

Tjänstgör på onsdagar.

Psykiatriska mottagningen, Eskilstuna

Therese Settle, arbetsterapeut (tidigare Karlsson)
Telefon: 072-141 90 80, 016-10 41 62 (knappval 9)
e-post: therese.ma.karlsson@regionsormland.se

Psykiatriska öppenvårdsmottagningen, Eskilstuna

Helena Wågberg
Telefon: 076-695 60 36
e-post: helena.wagberg@regionsormland.se

Tjänstgör: onsdagar jämna veckor, torsdagar och fredagar

Psykosmottagningen, Eskilstuna

Therese Settle, arbetsterapeut (tidigare Karlsson)
Telefon: 072-141 90 80, 016-10 41 62 (knappval 9)
e-post: therese.ma.karlsson@regionsormland.se

Helena Wågberg
Telefon: 076-695 60 36 
e-post: helena.wagberg@regionsormland.se

Tjänstgör: måndag, tisdag, onsdagar udda veckor

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Flen

Vårdcentralen Centrum

Anneliina Lindman
Telefon: 0157-246 07
e-post: anneliina.lindman@regionsormland.se

Vårdcentralen Flen

Marianne Révai Karlsson, psykoterapeut
Telefon: 0157-185 60
e-post: marianne.revai.karlsson@regionsormland.se

Vårdcentralen Malmköping

Marika Lundblad, sjuksköterska
Telefon: 0157-184 61
e-post: marika.lundblad@regionsormland.se

Psykiatriska kliniken, Kullbergska sjukhuset

Sandra Åhlin
Telefon: 0150-566 27
e-post: sandra.ahlin@regionsormland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12 

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Gnesta

Vårdcentralen Frösjön

Linda Wahlström, kurator
Telefon: 076-026 52 74
e-post: linda.c.wahlstrom@regionsormland.se

Vårdcentralen Gnesta

Catharina Lennerman Janse, sjuksköterska
Telefon: 0158-524 42
e-post: catharina.lennerman.janse@regionsormland.se

Louise Karlsson, arbetsterapeut
Telefon: 0158-524 41
e-post: louise.karlsson@regionsormland.se

Psykiatrisk öppenvårdsmottagning, Nyköpings lasarett

Beatrice Carlestam, kurator
Telefon: 070-610 56 66
e-post: beatrice.carlestam@regionsormland.se

Jenny Gustavsson, arbetsterapeut
Telefon: 0155-46 07 15
e-post: jenny.c.gustavsson@regionsormland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Katrineholm

Vårdcentralen Linden

Ann-Louise Rehnholm
Telefon: 079 - 098 42 86
e-post: ann-louise.rehnholm@regionsormland.se

Vårdcentralen Nävertorp

Anna Averheim Osmark, sjukgymnast
Telefon: 072-733 95 53
e-post: anna.averheim.osmark@regionsormland.se

Tjänstgör: Måndag och tisdag samt torsdag förmiddag

Vårdcentralen Vår Vårdcentral

Anna-Maria Eriksson
Telefon: 0150-725 18
e-post: annamaria.eriksson@regionsormland.se

Tjänstgör: Måndag och torsdag samt tisdagar ojämn vecka

Medicinkliniken, Kullbergska sjukhuset

Marie Edqvist, arbetsterapeut 
Telefon: 0150-565 05
e-post: marie.edqvist@regionsormland.se

Ortopedkliniken, Kullbergska sjukhuset

Vakant

Psykiatriska kliniken, Kullbergska sjukhuset

Sandra Åhlin
Telefon: 0150-566 27
e-post: sandra.ahlin@regionsormland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Nyköping

Vårdcentralen Bagaregatan

Ingela Roos Kägu, sjuksköterska 
Telefon: 0155-24 56 70, välj knappval 5
e-post: ingelamargareta.roos.kagu@regionsormland.se

Nås lättast via e-post.

Vårdcentralen Ekensberg

Monique Hyttbro, arbetsterapeut
Telefon: 0155-24 72 70, 070-338 66 96
e-post: monique.hyttbro@regionsormland.se

Vårdcentralen Kry Nyköping

Rebecca Rosenbaum, arbetsterapeut
Telefon: 0155-60 63 30
e-post: rebecca.rosenbaum@regionsormland.se

Vårdcentralen Min Doktor

Linnéa Bock, arbetsterapeut
Telefon: 076-002 39 64
e-post: linnea.bock@regionsormland.se

Vårdcentralen Stadsfjärden

Tina Volt
Telefon: 010-704 40 08
e-post: tina.volt@regionsormland.se

Vårdcentralen Åsidan

Stina Bergvist, sjukgymnast
Telefon: 0155-24 58 49
e-post: stina.e.bergqvist@regionsormland.se

Medicinkliniken, Nyköpings lasarett

Jenny Osanius, sjuksköterska
Telefon: 0155-24 59 47
e-post: jenny.osanius@regionsormland.se

Ortopedkliniken, Nyköpings lasarett

Kirsi Fransson, undersköterska
Telefon: 0155-24 50 73
e-post: kirsi.fransson@regionsormland.se

Psykiatrisk öppenvårdsmottagning, Nyköpings lasarett

Beatrice Carlestam, kurator
Telefon: 070-610 56 66
e-post: beatrice.carlestam@regionsormland.se

Mette Hesselgren
Telefon: 072-742 30 65
e-post: mette.hesselgren@regionsormland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12 

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Strokeenheten

Inger Larsson, arbetsterapeut
Telefon: 0155-247779, 0720-83 79 53
e-post: inger.b.larsson@regionsormland.se

Oxelösund

Vårdcentralen Oxelösund

Caroline Andersson, arbetsterapeut
Telefon: 0155- 24 70 42
e-post: caroline.i.andersson@regionsormland.se

Psykiatrisk öppenvårdsmottagning, Nyköpings lasarett

Beatrice Carlestam, kurator
Telefon: 0155-24 59 65, 070-610 56 66
e-post: beatrice.carlestam@regionsormland.se

Jenny Gustavsson, arbetsterapeut
Telefon: 0155-46 07 15
e-post: jenny.c.gustavsson@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Strängnäs

Vårdcentralen Mäster Olof

Anna Planås
Telefon: 0152-26214
e-post: anna.planas@regionsormland.se

Vårdcentralen Mariefred

Anna-Carin Andersson, arbetsterapeut
Telefon: 072-142 93 12
e-post: anna-carin.andersson@regionsormland.se

Tjänstgör: Tisdag-Onsdag

Vårdcentralen Mälarlunden

Louise Berggren, sjuksköterska
Telefon: 0152-262 95
e-post: louise.berggren@regionsormland.se

Vårdcentralen Strängnäs

Amanda Lundsgård, arbetstereapeut
Telefon: 073-0481474
e-post: amanda.lundsgard@regionsormland.se

Camilla Örjenstam, sjukgymnast
Telefon: 0152-260 14
e-post: camilla.orjenstam@regionsormland.se

Psykiatriska mottagningen, Strängnäs

Therese Settle, arbetsterapeut (tidigare Karlsson)
Telefon: 072-141 90 80, 016-10 48 70
e-post: therese.ma.karlsson@regionsormland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Trosa

Vårdcentralen Trosa

Carina Bergenhag Rizell, sjukgymnast
Telefon: 0156-535 11 (lämna meddelande med uppgift om när du är anträffbar)
e-post: carina.bergenhag.rizell@regionsormland.se

Psykiatrisk öppenvårdsmottagning, Nyköpings lasarett

Beatrice Carlestam, kurator
Telefon: 0155-24 59 65, 070-610 56 66
e-post: beatrice.carlestam@regionsormland.se

Jenny Gustavsson, arbetsterapeut
Telefon: 0155-46 07 15
e-post: jenny.c.gustavsson@regionsormland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

Vingåker

Vårdcentralen Vingåker - Doktor.se

Annica Karlsson, arbetsterapeut
Telefon: 0151-52 54 65
e-post: annica.e.karlsson@regionsormland.se

Psykiatriska kliniken, Kullbergska sjukhuset

Sandra Åhlin
Telefon: 0150-566 27
e-post: sandra.ahlin@regionsormland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken (Länsklinik)

Jenny Sjönvall, undersköterska
Telefon: 016-10 43 89, 079-066 06 31
e-post: jenny.sjonvall@regionsormland.se

Reumatologkliniken (Länsklinik)

Beatrice Holmgren Anglered
Telefon: 016-16 79 55
e-post: beatrice.holmgren.anglered@regionsormland.se

Tjänstgör: tisdagar kl. 13-15, torsdagar och fredagar kl. 8-12

Smärtmottagningen (Länsklinik)

Hanna Lundell, arbetsterapeut 
Telefon: 0155-24 76 51
e-post: hanna.lundell@regionsormland.se

 

Innehållsansvarig: Charlotte Demelew Westerberg
Uppdaterat: 19 juli 2024
84Y1